Kapat

Evrenin Başlangıcı ve Sonu – BBC

Anasayfa
Bilim Evrenin Başlangıcı ve Sonu – BBC

BİRİNCİ BÖLÜM: Başlangıç
Evrenin nasıl ortaya çıktığına dair teorileri araştıran bu bölüm, Edwin Hubble’ın evrenin genişlediğini ve Büyük Patlama Teorisine ağırlık veren atık radyasyonun keşfini özetliyor. Ayrıca, ilk önce büyük bir patlama olduğunu teorize eden Georges Lemaitre, bunun ışığının algılanabilir olması gerektiğini belirten Ralph Alpher ve hidrojen ve helyumun evrendeki baskın unsurlar olduğunu hesaplayan Cecilia Payne de dahil olmak üzere daha az bilinen bazı teorisyenleri vurguluyor. Bölüm fizikçilerin büyük patlamaya benzer bir şekilde madde yarattıkları yer olan büyük Hadron Çarpıştırıcısında sona eriyor.

İKİNCİ BÖLÜM: Son
Bu bölüm, fizikçiler tarafından evren için mümkün olan kaderlerin öne sürdüğü Büyük Çöküşün (The Big Crunch), Büyük Sökülme (The Big Rip) ve Büyük Donma (The Big Freeze) teorilerini araştırıyor.
Al-Khalili, bunu anlamadaki zorluğun, hem fiziksel hem de felsefi olarak bu tür büyüklükteki bir şeyi kavrama kabiliyetimiz olduğunu belirtiyor.
Dolayısıyla, bir cevap önermekten ziyade, ne bildiğimizi nasıl bildiğimize dair tarihsel arka planı sağlıyor. Bunlar elementlerin yıldızların içine nasıl tıpkı bir demirin dövüldüğü gibi işlendiği; yerçekiminin evrenin kaderinin anahtarını nasıl sağladığı ve karanlık maddenin doğası ve karanlık enerji gibi bilmediğimiz şeyler.