Kapat

Kavanozdaki Adam

Anasayfa
Sinema Kavanozdaki Adam

Oğlunu kaybettikten sonra ölüm olgusuna yaklaşan ve entelektüel olarak aktif bir hayat yaşayan Semih, aniden rahatsızlanır ve yapılan tetkikler sonucu Semih’in beyninde büyüyen bir ur bulunduğu söylenir. Bunun üzerine kurtulması için tek çare olarak beyin nakli yapılması gerekmektedir. Uluslararası alanda beyin nakli konusunda kendini kanıtlamış bir doktor olan Prof. Kenan Aksal’ın yönetimindeki ameliyat ile bambaşka bir insanın beyni Semih’e nakledilir. Bir süre sonra beyni ile vücudu arasında bir farklılık oluşmaya başlayan Semih’in dünyası artık eskisi gibi olmayacaktır.
Türkiye’nin ilk korku-gerilim tarzı dizisi olan Kavanozdaki Adam, yayınlandığı dönemde TRT’de çok ilgi görmüş ve türünün ilk temsilcisi olmasına rağmen büyük bir hayran kitlesi kazanmıştır.

Felsefeye Giriş derslerimde kullandığım 4 bölümden oluşan bu dizinin Türkiye’nin ilk bilim kurgu dizisi olduğu iddia edilebilir. Ahlak, siyaset, bilim, din vb. felsefe disiplinlerinin temel sorularının tartışıldığı olaylar zinciri zihin açıcı.